Istotne zmiany przy wykupie auta po leasingu:

Aktualnie wykup samochodu po leasingu jest bardziej opłacalny niż zakup nowego – ale to niebawem się zmieni ..

Nadchodzące zmiany przygotowane przez sztandarowy projekt rządu ,,Nowy Ład” sprawią, że wykup samochodu po leasingu będzie mniej opłacalny.

Nowy projekt ustawy, który mógłby zostać wprowadzony do polskiego kodeksu podatkowego, będzie miał negatywny wpływ na przedsiębiorców, którzy chcą kupić leasingowany pojazd po obniżonej cenie. Proceder ten zostanie obciążony znacznie wyższym podatkiem i będzie wówczas mniej opłacalny.

Proponowany przez PiS Polski Ład który zaprezentowany został w maju, przyniesie korzyści tym, którzy najmniej zarabiają, ale może dotknąć przedsiębiorców. Osoby z leasingowanymi samochodami również ucierpią z powodu tej nowej propozycji prawa.

Wykup auta po leasingu będzie mniej opłacalny

Krajowa Izba Gospodarcza w Szczecinie zwróciła uwagę na ten problem. Zmiany spowodują, że jeśli firma będzie chciała wykupić samochód na własny użytek (tj. prywatny), będzie musiała zapłacić podatek dochodowy i VAT.

Do tej pory podatek VAT naliczany był od wartości wykupu, w praktyce oznaczało to często bardzo niski koszt. Z punktu widzenia prawa, przedsiębiorca wykupił samochód za symboliczną kwotę (często nawet kilkaset złotych), a następnie odprowadzał VAT fiskusowi od tej kwoty.

Nowe zasady opodatkowują wartość rynkową pojazdu zamiast jego zamortyzowanej wartości.

Oznacza to, że w przypadku stosunkowo młodego samochodu (większość umów leasingu trwa trzy lata) cena zakupu będzie znacznie wyższa niż byłaby, co przekłada się również na znacznie droższy podatek od zakupu przy wykupie.

Sprzedaż auta też mniej opłacalna

Co więcej, zmiany uderzą też w tych, którzy auto będą chcieli potem odsprzedać. 

Do tej pory były leasingobiorca musiał martwić się odprowadzeniem podatku od sprzedaży auta – tylko jeśli pozbywał się samochodu mniej niż 1/2 roku od daty wykupu. Furtka ta została wykorzystana przez przedsiębiorców, którzy wykupywali samochody wcześniej, by po upływie wymaganego czasu sprzedać je z majątku prywatnego.

Nowe proponowane przepisy sprawią, że obecny sześciomiesięczny okres będzie trwał 5 lat. 

Oznacza to, że sprzedaż wykupionego samochodu po leasingu będzie mniej korzystna, gdyż znów będzie obciążona podatkiem.

Scroll to Top